اخبار فرهنگ سلامت
h
بسیاری از حوادث دوران کودکی، مربوط به غفلت والدین است ربابه قنبری، کارشناس کودکان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان در همایش فرزند پروری که با حضور جمعی از والدین دارای کودک در پایگاه سلامت عاشورای تاکستان برگزار شد، با بیان اینکه آسیب های کودکان، یک معضل در حال رشد جهانی است؛

ربابه قنبری، کارشناس کودکان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان در همایش فرزند پروری که با حضور جمعی از والدین دارای کودک در پایگاه سلامت عاشورای تاکستان برگزار شد، با بیان اینکه آسیب های کودکان، یک معضل در حال رشد جهانی است؛ افزود: دوران کودکی،  پُرمخاطره ترین دوران زندگی است، زیرا کودکان به دلیل داشتن جثه ای کوچک و نداشتن توانایی های جسمی و فکری کافی، قادر به دفاع از خود در برابر حوادث نیستند.

به گفته این کارشناس، بسیاری از این حوادث مربوط به غفلت و عدم کنترل کودکان از سوی والدین است که موجب می شود کودکان معصوم دچار حوادث ناخوشایندشوند؛ زیرا با یک لحظه بی توجهی به کودک،  وقوع حادثه، امکان پذیر است.

مکمل یاري، راهکار عمده کنترل کمبود ریزمغذی ها

کارشناس کودکان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان بیان کرد: راهکار عمده براي پیشگیري و کنترل کمبود ریزمغذی ها و ویتامین ها در کودکان، مکمل یاري است. مکمل های مورد نیاز اطفال، شامل: قطره مولتی ویتامین ( آ+د) و قطره آهن است که قطره مولتی ویتامین از سه روزگی تا پایان دو سالگی، روزانه یک سی سی به کودک خورانده می شود و طی شش ماه اول زندگی به جز شیر مادر و قطره مذکور چیز دیگری نباید به کودک داد.

وی گفت: همچنین مکمل قطره آهن از شش ماهگی تا پایان دو سالگی روزانه 15 قطره، به کودک داده می شود که اگر دریافت، کمتر از مقدار لازم باشد، در شیرخوار، کم خونی  و اختلالات تکاملی رخ می دهد.

سخنرانی والدین برای فرزندان، نه، فقط عمل

در این همایش، مهدی طاهرخانی، کارشناس سلامت روان هم با بیان اینکه فرزندپروری یعنی آموزش آداب و قوانین تربیتی به شکل مرحله به مرحله و متناسب با سن کودک، افزود: به عنوان یک قاعده کلی در روانشناسی، فرزندان ما آن چیزی می شوند که ما هستیم نه چیزی که می خواهیم باشند، پس مراقب رفتار و مسائل عاطفی خود باشیم.

به گفته ایشان، در افراد به ویژه کودکان، بخش عمده یادگیری، از طریق دیدن انجام می پذیرد و بخش کمتری از طریق شنیدن صورت می گیرد، بنابراین باید والدین الگوی مناسبی برای فرزندانشان باشند نه یک سخنران.

تربیت فرزند، مهم تر از فرزندآوری

وی ضمن بیان اینکه امروزه اعتقاد بر این است که  تربیت فرزند مهم تر از فرزندآوری است، در مورد روش فرزند پروری اضافه کرد: بهترین روش فرزند پروری، روش منطقی مقتدرانه است که در آن محدودیت روشن و واضحی به همراه نظم و انضباط بر اساس عدل و انصاف در کنار هم بکار گرفته می شود و بین افراد خانواده گفتمان وجود دارد و تصمیمات توسط همه افراد خانواده و با همکاری و همفکری هم گرفته می شود.طاهرخانی ادامه داد که خانواده یک تیم بوده و همیشه منسجم و متحد است .

وی گفت: عدم توجه به رفتارهای خوب و مطلوب فرزندان و توجه افراطی به رفتارهای نامطلوب و رفتارهای اتفاقی آن ها از خطاهای فرزند پروری است.

گفتنی است در این همایش، پمفلت مهارت های فرزندپروری و آشنایی با انواع سبک ها،بین شرکت کنندگان توزیع شد.