در كودكان و زنان در سن باروري،فقر آهن مهم‌ترين علت كم‌خوني تغذيه اي است

فقر آهن يكي از شايع‌ترين اختلالات تغذيه‌اي و مهم‌ترين علت كم‌خوني تغذيه اي در كودكان و زنان در سن باروري است كه با ايجاد گلبول‌هاي قرمز كوچك و كاهش ميزان هموگلوبين مشخص شده و باعث اتلاف منابع و مراقبت‌هاي بهداشتي، كاهش بهره‌وري (در اثر افزايش ميزان مرگ و مير)، ابتلاي زنان و كودكان به بيماري و بالاخره كاهش ظرفيت جسمي‌ و رواني در بخش بزرگي از جامعه مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي قزوين، مطالب فوق بخشي از سخنان دكتر امينه عرب خزائل پزشك مركز بهداشتي ـ درماني شبانه روزي آبيك بود كه در جمع دانش‌آموزان و مربيان بهداشت مدرسه دخترانه حضرت معصومه(س)  آبيك بيان شد.

دكتر عرب، دريافت ناكافي آهن به دليل رژيم غذايي نامناسب(ناشي از بعضي از رژيم‌هاي گياه خواري)، جذب ناكافي آهن در اثر اسهال، كاهش ترشح اسيد معده، مشكلات گوارشي يا تداخلات دارويي و داروهايي مثل كلستيرامين، سايمتيدين، پانكراتين، رانيتيدين و تتراسايكلين، افزايش نياز به آهن براي افزايش حجم خون در دوران نوزادي، نوجواني، بارداري و شيردهي و خون‌ريزي زياد در دوران عادت ماهانه، خونريزي ناشي از جراحت، بواسير (هموروئيد) يا بيماري‌هاي بدخيم و انگل‌ها را مهمترين دلايل فقر آهن در گروه‌هاي مختلف سني و جنسي دانست.

اين پزشك در معرفي علايم كم‌خوني ناشي از فقر آهن اظهار داشت: رنگ پريدگي زبان و مخاط داخل لب و پلك چشم، خستگي زود رس، سرگيجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، حالت تهوع و در كم خوني هاي شديد، گود شدن روي ناخن از علائم شايع اين نوع از كم‌خوني مي‌باشند.

ايشان ميزان نياز به آهن بر اساس سن، جنس و وضعيت فيزيولوژيكي افراد را متفاوت دانست و گفت: چون زنان باردار به علت افزايش حجم خون، رشد جنين و جفت و ساير بافت‌ها به آهن بيشتري نياز دارند به همين دليل بيش از سايرين در معرض خطر كم‌خوني قرار دارند و ادامه داد: براي شيرخواران (در صورت سلامت مادران) ميزان آهن موجود در شير مادر براي چهار تا شش ماه اول زندگي كافي است ولي در مورد نوزاداني كه با وزن كم متولد مي‌شوند، ذخاير آهن كم بوده و بايد از سه ماهگي آهن اضافي به صورت قطره خوراكي به آنان خورانده شود و بايد توجه كرد بستن پيش از موقع بند ناف به اين دليل كه نوزاد را از يك سوم كل خونش محروم مي‌كند، خطر فقر آهن را افزايش مي‌دهد.

پزشك مركز بهداشتي ـ درماني شبانه روزي آبيك از جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهي، زرده تخم‌مرغ، سبزي‌هاي داراي برگ سبز تيره مانند جعفري، اسفناج و حبوبات مثل عدس و لوبيا، ميوه‌هاي خشك (برگه‌ها) به ويژه برگه زردآلو، دانه‌هاي روغني مانند تخمه گل آفتابگردان به عنوان منابع غذايي آهن دار نام برد و بر مصرف اسيد اسكوربيك يا ويتامين ث كه در آلو، خربزه، ريواس، انبه، گلابي، طالبي، گل كلم، سبزي‌ها، آب پرتقال، ليمو شيرين، ليمو ترش، سيب و آناناس وجود دارد و اسيد ماليك و اسيد تارتاريك كه در هويج، سيب زميني، چغندر، كدوتنبل، گوجه فرنگي، كلم پيچ و شلغم موجود است به عنوان عوامل افزايش دهنده جذب آهن در بدن تأكيد كرد.

گفتني است، اين سخنان در نشستي آموزشي به منظور اجراي برنامه آهن ياري و با هدف ارتقاء سطح آگاهي شركت كنندگان روز سوم ارديبهشت 1392 در مركز بهداشتي ـ درماني بياضيان آبيك برگزار شد.

شايان ذكر است، برنامه آهن‌ياري با هدف ارتقا سطح سلامت دختران دانش آموز راهنمايي و دبيرستان در شهرستان آبيك همزمان با ساير شهرستان هاي استان از اواخر دي ماه سال 1391 آغاز و به مدت چهار ماه نيز ادامه خواهد داشت. در اين طرح 100 درصد دانش آموزان شامل سه هزار و 865 دانش آموز شهري و روستايي تحت پوشش قرار گرفته اند . به همين منظور با همكاري واحد تغذيه مركز بهداشت شهرستان آبيك و اداره آموزش و پرورش اين شهرستان تعدا 75 هزار عدد قرص فروسولفات در بين مدارس راهنمايي و دبيرستان شهرستان آبيك  توزيع شد.


آدرس سايت دانشگاه علوم پزشكي قزوين

www.qums.ac.ir

بيشتر