تلاش مشترک اورژانس های قزوین و تنکابن برای نجات جان چهار توریست آلمانی و لهستانی

1396/7/29 شنبه


چهار توریست آلمانی - لهستانی گم شده در جنگل و گرفتار در برف و کولاک، توسط تکنسین های اورژانس های قزوین و تنکابن، با همکاری هلال احمر نجات یافتند. پای یکی از این افراد به دلیل زمین خوردگی، دچار شکستگی شدید و خونریزی بود.
دکتر پیمان نامدار، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان قزوین، در این رابطه اظهار کرد: این چهار توریست در حال عبور از مسیر الموت استان قزوین به سمت تنکابن استان مازندران بودند که در طی مسیر یکی از آنان به‌دلیل سُرخوردن و زمین خوردگی از ناحیه پا دچار شکستگی و خونریزی فعال شده بود و در حالیکه به غروب آفتاب نزدیک شده بودند و هوای آن مسیر هم کولاک و مه بود، به یاری خداوند متعال و تلاش نیروهای امدادی قزوین و مازندران نجات یافتند.
حسن حسن زاده، سرپرست شیفت وقت اورژانس استان قزوین هم گفت: حوالی ساعت ۱۷:۴۰ بود که مترجم زبان انگلیسی مقیم در قلعه حسن صباح (واقع در الموت شرقی) در تماسی تلفنی با پایگاه فوریت های پزشکی معلم کلایه عنوان کرد: چهار توریست آلمانی و لهستانی با ارسال پیامیکی، درخواست کمک کرده و موقعیت منطقه را برایش ارسال کرده اند.  
این مقام مسؤول اظهار کرد: با گرفتن شماره تماس توریست ها، با کمک پسرم -که در منزل بود- پیامکی برای توریست ها ارسال شد مبنی بر اینکه اورژانس در حال بازیابی محل آنان است و البته درخواست ارسال موقعیت دقیق تری شد که خوشبختانه آنان نیز پاسخ دادند. ایشان ادامه داد که از سوی دیگر، یکی از تکنسین های فوریت های پزشکی با دوست مترجمش تماس گرفت و از او برای حضور در مرکز درخواست کمک کرد.
حسن زاده با اشاره به اینکه، مترجم، سریع خود را به مرکز فوریت های پزشکی رساند و با کمک ایشان، توریست ها محل دقیق خود را با مشخصات زاویه و قطب برای اورژانس ارسال کردند؛ گفت: با وارد کردن مشخصات در «گوگل ارث» موقعیت آنان را شناسایی کردیم و مشخص شد که در محدوده جنگل های دو هزار تنکابن هستند که بدون اتلاف وقت مرکز فوریت های پزشکی و هلال احمر تنکابن را در جریان قرار دادیم.
سرپرست شیفت وقت اورژانس استان قزوین بیان کرد که به کمک مترجم از توریست ها خواستیم تا یکی از آنان، خود را روستای عسل محله -که در چند فرسخی آنان بود- برساند تا با رسیدن ارگان های امدادی همراه آنان شود، همچنین دو تن از اهالی روستای عسل محله را باخبر ساختیم تا با استفاده از آشنایی آنان در منطقه، کار، سریع تر پیش رود و این در حالی بود که ساعت به ۲۱ شب رسیده بود و هوای آن منطقه مه و کولاک بود.
ایشان با گفتن اینکه سرانجام با تماس های مکرر مرکز اورژانس قزوین و همیاری گروه ۸ نفره امدادی تنکابن، در ساعت ۲۲:۱۵ عوامل امدادی خود را به اولین توریستی که قرار بود تا عسل محله بیاید رسانده و پس از طی ساعت ها ادامه مسیر، در ساعت سه بامداد موفق شدند خود را به مصدوم برسانند؛ اظهار کرد: تکنسین ها اقدامات درمانی اولیه را برای مصدوم گرفتار در سرما و تاریکی شب آغاز کردند.
حسن زاده با بیان اینکه به دلیل مه آلود بودن هوا و عدم امکان بازگشت ارگان های امدادی، با برپایی چادر، محیط را از لحاظ فضا و آذوقه برای توریست ها هموار کردند؛ عنوان کرد: در روشنایی صبح، مصدوم با بالگرد به بیمارستان اعزام شد و همراهانش نیز در سلامتی کامل به سر می برند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر