اخبار

بلوغ زودرس یا تأخیری، نیازمند بررسی پزشک

1393/12/4 دوشنبه

به گفته پزشک فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان شاغل در مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین، بر اساس آخرین تعاریف مجامع علمی ذی صلاح، سن پذیرفته شده عادی برای مشاهده علایم و نشانه های بلوغ در پسران، 9  تا 14سالگی و در دختران، 8  تا 13سالگی (در دختران سیاه پوست، سن 7 سالگی) می باشد و ظهور هر گونه نشانه ای از صفات ثانویه جنسی در سنین کمتر یا بیشتر از موارد گفته شده، بلوغ زودرس یا دیررس در نظر گرفته می شود که لازم است برای بررسی بیشتر به پزشک فوق تخصص غدد مراجعه شود.

دکتر عبداله دیدبان، این سخنان را در گفتگو با رمضان شهسواری، خبرنگار ویژه روابط عمومی دانشگاه بیان کرد و درباره علل و علایم بلوغ زودرس در کودکان با اشاره به اینکه هر چند این پدیده در ابتدا منجر به سرعت رشد و بلندی قد نسبت به کودکان همسن و سال می شود، اما به دلیل بسته شدن زود هنگام صفحات رشد (به عنوان مسؤول رشد طولی استخوان های دراز)، قد نهایی فرد، کوتاه خواهد شد؛ گفت: البته بلوغ زودرس منجر به گرفتار شدن خود کودک و خانواده اش به مشکلات روانشناختی نیز خواهد شد.

دکتر دیدبان، ژنیتک و عوامل فامیلی، نژاد، داروها (هورمون های جنسی)، جغرافیای محل زندگی، سبک زندگی (میزان فعالیت ورزشی و وضعیت تغذیه ای)، بیماری ها و اختلالات سیستم های مختلف بدن (ضایعات سیستم عصبی مرکزی، بیماری های التهابی و اختلالات مزمن و حاد دستگاه های مختلف بدن) و مسائل روانشناختی (تماشای تصاویر و فیلم های غیراخلاقی از طریق ماهواره) را از مهم ترین عواملی دانست که بر سن شروع بلوغ، مؤثر است.

ایشان با رد تأثیر بیماری های التهابی روده در پیدایش بلوغ زودرس و بیان اینکه این بیماری ها، به طور عمده باعث تأخیر در بلوغ نوجوانان می شود؛ در مورد مشکلات روحی بلوغ زودرس بیان کرد: کودکان دچار بلوغ زودرس، از همسالان و هم کلاسی های خود بزرگ تر به نظر می رسند و این مسأله می تواند منجر به بروز مشکلاتی در جامعه و مدرسه شود. وی با اشاره به اینکه از طرفی، بلوغ فیزیکی کودک، همزمانی با بلوغ اجتماعی و ذهنی ندارد که این موضوع نیز به مشکلات متعددی منجر می شود؛ مشکلات روانی، مانند افسردگی را از مصادیق آن دانست که در دختران دچار بلوغ زودرس مشاهده می شود.

وی با اشاره به اینکه خانواده ها دقت داشته باشند که برخلاف شباهت ظاهری دو رشته «فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان» و «فوق تخصصی غدد بزرگسالان»؛ این دو حیطه علمی، به طور کامل از یکدیگر مجزا هستند؛ افزود: لازم است کودکان و نوجوانان حداقل تا سن 18 سالگی، برای بررسی و درمان مشکلات مربوط به سیستم غدد درون ریز، شامل: اختلالات رشد، تیروئید، فوق کلیه، بلوغ، اختلالات چربی های خون و دیابت، به فوق تخصص غدد کودکان و نوجوانان که دارای علم و تجربه کافی در این زمینه است مراجعه کنند تا بهترین و دقیق ترین خدمات را دریافت کنند.

گفتنی است،  دکتر دیدبان، مدرک دکترای پزشکی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، بورد تخصصی در رشته بیماری های کودکان و همچنین بورد فوق تخصصی غدد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک را از دانشگاه علوم پزشکی تهران أخذ کرده است و با توجه به نیاز استان قزوین، برای خدمت به مردم، در مرکز آموزشی - درمانی قدس، بیماران را درمان می کند. ایشان آدرس اینترنتی: WWW.drdidban.ir را برای خانواده ها معرفی کرد. این سایت، حاوی مطالب مفیدی در مورد کودکان و نوجوانان است.                        


آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ