اخبار

پشت میز نشینی در طولانی مدت سلامت فرد را به خطر می اندازد

1396/8/17 چهارشنبه

به مناسبت هفته سلامت بانوان، واحد سلامت جمعیت و خانواده مرکز بهداشت شهید بلندیان، نشست آموزشی با موضوع "ورزش در محل کار" برای بانوان کارمند این مرکز برگزار کرد.
زهرا فرزانه سیاهکلی از معاونت ورزش بانوان شهرستان قزوین سخنران این همایش بود که در مورد اهمیت ورزش در محل کار گفت: امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بیشتر مشاغل پشت میزی شده اند، افراد ساعت ها پشت میز می نشینند، بدون اینکه حرکتی داشته باشند و این امر در طولانی مدت، خطرات زیادی را برای سلامت فرد به همراه دارد. نشستن طولانی مدت در محیط کار، مضرات پُرخطری از جمله افزایش احتمال مشکلات قلبی، سرطان و دیابت را به همراه دارد، حتی ۳۰ دقیقه ورزش در باشگاه بعد از کار نیز نمی تواند مضرات نشستن را کاهش دهد و خطرات آن را از بین ببرد، برای مبارزه با خطرات نشستن می توان از حرکاتی مانند ایستادن، حرکات کششی و راه رفتن استفاده کرد.
فرزانه سیاهکلی عنوان کرد: ورزش به شما کمک می‌کند سرحال و شاداب‌تر شوید، وقتی ورزش می‌کنید، هورمون‌های شادی در بدن شما ترشح می‌شوند و این موضوع بر خُلق و خوی شما در محیط کاری تاثیرات مثبتی دارد، ضمن اینکه از ابتلا به بیماری‌های ناشی از کم‌تحرکی و اضافه وزن دور می‌مانید، همه اینها بهانه خوبی است تا برای انجام تمرینات مختلف دست به کار شوید و البته از امکانات اطراف‌تان استفاده کنید.
 
به دنبال فرصتی برای ایستادن باشید
این کارشناس اظهار کرد: زمان کار در هر شرایطی به دنبال فرصتی برای ایستادن باشید، چرا که بدن شما در حالت ایستاده کالری بیشتری مصرف می کند، برای این کار می‌توانید از فرصت‌های پیش آمده استفاده کنید، هنگام صحبت با تلفن بایستید، هنگام صحبت با ارباب رجوع بایستید، اگر امکان دارد، میز کار خود را به صورتی که بتوانید ایستاده کار کنید در آورید، سعی کنید بیشتر بایستید و از هر فرصت برای نشستن استفاده نکنید، هنگامی که می ایستید تمام ماهیچه هایی که مربوط به ایستادن هستند شروع به فعالیت می کنند و چربی و قند بیشتری برای تامین انرژی سوزانده می شوند پیشنهاد می شود که هر نیم ساعت یک بار بایستید.
 
از تجهیزات ورزشی کوچک در محیط کار استفاده کنید
فرزانه سیاهکلی گفت: استفاده از تجهیزات ورزشی کوچک در محیط کار در صورت امکان بسیار مفید و کارا است، برخی از تجهیزات ورزشی مانند؛ وزنه‌های کوچک، فنرهای کششی و سایر ابزارهای کوچک و قابل حمل در محل کار مناسب هستند. با فرصت پیش آمد از این وسایل به تنهایی یا به صورت گروهی و رقابتی استفاده کنید، این کار انگیزه بیشتری به شما و همکارانتان در رابطه با فعالیت‌های بدنی می‌دهد.
 
حرکات کششی کوتاه انجام دهید
ایشان در ادامه بیان کرد: هنگام کار با کوچکترین فرصت پیش آمده، حرکات کوتاه کششی انجام دهید و این کار را هرگز پشت گوش نیاندازید، حتما برای این کار فرصتی پیش خواهد آمد، بلند شوید و قدم بزنید، قدم زدن و انجام حرکات کششی کوتاه در زمان‌های استراحت و فرصت‌های پیش آمده، علاوه بر شادابی، کالری بیشتری نسبت به نوشیدن یک چای پشت میزتان می سوزاند، همچنین از درد، خشک شدن و خواب رفتگی عضلات جلوگیری می‌کند.
  
از هر فرصتی برای فعالیت بدنی استفاده کنید
این کارشناس با اشاره به اینکه بهتر است از هر فرصتی برای فعالیت بدنی استفاده کرد، گفت: سطل آشغال را دورتر از میز خود قرار دهید تا برای انداختن آشغال داخل آن مجبور شوید حرکت کنید، تلفن را دور از دسترس خود قرار دهید تا برای رسیدن به آن مجبور شوید خود را بکشید و یا از جای خود بلند شوید. اگر می خواهید یک سری مدارک را کپی کنید و شما برای چند دقیقه باید بالای دستگاه کپی معطل بمانید،  همانطور که ایستادید، به روی نوک پنجه ها بروید و هشت ثانیه حالت خود را همانطور حفظ کنید، پایین بیایید، سه ثانیه استراحت کنید و تا هشت بار این کار را تکرار کنید، این تمرین برای عضلات ساق پا خیلی مفید است.
 
تمرینات مناسب برای کارمندان در محیط کار تقویت عضلات گردن
فرزانه سیاهکلی در زمینه تقویت عضلات گردن گفت: بایستید یا در حالت نشسته، کف دست‌های خود را روی سمت راست سرتان فشار دهید، در همین حالت سرتان را به دست خود فشار دهید، به‌طوری که سرتان حرکت نکند، می‌توانید در این حرکت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه بمانید و حرکت را سه تا چهار بار تکرار کنید، سپس آن را برای سمت چپ سر انجام دهید، این تمرین به تقویت عضلات گردن کمک می‌کند.
ایشان همچنین گفت: حرکت‌های ورزشی طراحی شده برای محل کار شما باید بسیار ساده و قابل انجام باشند و برای انجام آن‌ها به جز صندلی و دیوار و کمی صبر و حوصله به چیز دیگری نیاز نیست، می‌توانید این حرکات را در طول ساعت‌های اداری پخش کنید یا همه آن‌ها را در میانه روز پشت‌سر هم انجام دهید. درحالی‌که بازوهایتان را در طرفین خود قرار داده‌اید و کف پاهایتان روی زمین قرار دارد، روی یک صندلی بنشینید، به آرامی سینه خود را به سمت سقف بالا بکشید اما سرتان را حرکت نداده و به جلو خیره نگاه کنید، چانه شما باید موازی با زمین باشد، این حالت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید، سپس به حالت اولیه برگشته و خود را ریلکس کنید، این حرکت را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
 
انقباض کتف
فرزانه سیاهکلی عنوان کرد: برای انقباض کتف، وضعیت بدن مشابه حرکت بالا است با این تفاوت که این‌بار دست‌هایتان را روی پهلوها قرار دهید و تیغه شانه‌ها را بکشید و به هم نزدیک کنید، این کشش را تا جایی ادامه دهید که کشش را به ‌خوبی در قفسه سینه خود حس کنید. برای ۱۰ ثانیه در همین حالت بمانید سپس به حالت اولیه برگردید، اجازه دهید بدن شما چند ثانیه استراحت کند و دوباره برای ۵ تا ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید. همچنین برای تقویت عضلات بین دو کتف، صاف بایستید و دست‌های‌تان در پشت سر به هم قفل کنید، در همین حال با منقبض کردن و نزدیک کردن تیغه‌های کتف، آرنج‌ها را از پشت به هم نزدیک کنید، به‌مدت ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید سپس به حالت اولیه برگردید، این حرکت را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
 
فایده ورزش
فرزانه سیاهکلی در پایان به فواید ورزش کردن اشاره کرده و گفت: ورزش کردن کمک می کند که بهتر و راحت تر بخوابید، باعث می شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نابهنگام هم جلوگیری می کند، هر چه سنتان بالاتر می رود ورزش منظم می تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگاه دارد، همچنین وضعیت پوست و ماهیچه های شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری می کند، مفصل ها، استخوان ها و ماهیچه های شما را سالم تر نگاه خواهد داشت، سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد می کند، حافظه را قوی تر می کند، اعتماد به نفس را بالا می برد، انرژی و تحمل شما را بالا می برد، شور جنسی و قدرت شما را در مسائل جنسی افزایش می دهدف احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد و در نهایت ورزش کردن، فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ