اخبار

با طرح 15 موضوع در گفت و گوهای قبل از سفر، می توانیم جان یکدیگر را نجات دهیم

1396/12/13 يكشنبه

پیشنهاد می کنیم از امروز تا پایان سفرهای نوروزی، بحث ایمنی سفر را در گفت و گوهای دوستانه و خانوادگی پیش بکشید و به عنوان وظیفه ای انسانی و عاطفی، با اطرافیان تان در این باره صحبت کنید. یافته های علمی نشان می دهند هیچ کار آموزشی و تبلیغی، اثرگذارتر از صحبت های فرد به فرد نیست. بنابر این اثر این گفت و گوهای دوستانه را جدی بگیرید. شاید چند جمله صحبت شما، فرد یا افرادی را از مرگ یا قطع نخاع نجات دهد.

آمنه احدی زاده، کارشناس سوانح و حوادث مرکز بهداشت استان قزوین با بیان مطالب فوق، این 15 نکته را به شرح زیر دانست:

1-  موقعی که احساس خواب می کنید، خودرو را در جایی امن پارک و درهای آن را از داخل قفل کنید و اندکی بخوابید. بیشتر افراد فکر می کنند که می توانند بر خواب غلبه کنند، اما این یک توهم است. خواب حین رانندگی بسیار فریبنده است و بی آن که متوجه شوید ناگهان چشم هایتان را می بندد. حتی یک چرت پنج ثانیه ای هم می تواند شما و دیگران را به کُشتن دهد.

2- بیشتر تصادفات رانندگی به دو دلیل رخ می دهند: سرعت بالا و سبقت غیرمجاز. اگر سرعت تان مثلاً 20 کیلومتر در ساعت بیش از حد قانونی باشد، به فرض این که سالم برسید، تنها چند دقیقه زودتر خواهید رسید، اما قطعاً به ریسک از دست دادن جانتان نمی ارزد. همچنین وقتی در جایی از وسط جاده، خط ممتد رسم شده، معنی اش این است که متخصصان جاده و سوانح، آن نقطه را دیده، بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که اگر در این نقطه خاص سبقت گرفته شود، امکان شاخ به شاخ شدن خودروها و تصادفات مرگبار وجود دارد.

3- حواس راننده را پرت نکنید. علت بسیاری از تصادفات، نه خود راننده که سرنشیانی هستند که حواس راننده را پرت می کنند، از جر و بحث گرفته تا نشان دادن مناظر اطراف به راننده.

4- کمر بند ایمنی را ببندید، حتی سرنشینان عقب خودرو. تاکنون هزاران تن که تصادفات شدید رانندگی کرده اند، فقط به این علت از مرگ نجات یافته اند که کمربند ایمنی بسته بودند. سرنشینان عقب خودرو هم در خطر برخورد با شیشه جلو هستند چرا که موقع تصادف، آنها مانند تیری در چله رها می شوند و اتفاقاً با سرعت بیشتری به شیشه می خورند و کشته می شوند.

5- قبل از سفر، خودرو را از لحاظ فنی کنترل کنید. به ویژه سیستم ترمزها، سطح و باد لاستیک ها، روغن ها و فیلترها و برف پاک کن ها.

6-کودک را حتماً در داخل صندلی کودک بگذارید و کمربند ایمنی آن را ببندید. کودکان چون وزن کمی دارند هنگام تصادفات شدید، مانند توپی پرت می شوند و آسیب می بینند. در آغوش گرفتن کودک در صندلی کنار راننده اشتباه بزرگی است، چون ضربه ایربگ به حدی شدید و انفجاری است که در جا گردن کودک را می شکند و او را می کشد.

7-مادران باردار، باید کمر بند ایمنی را از زیر شکم و بخش فوقانی آن را از بین سینه ها رد کنند.

8- از سالم بودن پشت سری روی صندلی مطمئن باشید. پشت سری می تواند در هنگام برخوردهای شدید از شکستگی مهره های گردن جلوگیری کند.

9- اگر به نقاط سردسیر سفر می کنید، حتماً زنجیر چرخ و ضدیخ داشته باشید. کمی هم آب و غذای اضافی و پتو در خودرو داشته باشید. بارها و بارها اتفاق افتاده که ناگهان هوای بهار منقلب شده است و از آفتابی به برفی شدید تغییر پیدا کرده است.

10- فاصله طولی خودروی خود با خودروی جلویی را حفظ کنید. به این بیندیشید که خودروی مقابل به هر دلیل، ناگهان متوقف شود؛ آیا با این فاصله و سرعت کنونی می توانید از برخورد با آن جلوگیری کنید؟!

11-بالغ بر 60 درصد تصادفات در 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد. علت روانی اش نیز این است که فرد فکر می کند بعد از ده ها یا صدها کیلومتر رانندگی، بدون حادثه به مقصد رسیده و بنابر این در این بخش پایانی هم خطری متوجه او نیست. علت های فیزیکی و محیطی اش هم معلوم است: خستگی راننده و تعدد خودروها، دوچرخه ها و افراد پیاده در نزدیکی شهرها.

12- شب ها وقتی خودرویی از روبرو می آید یا پشت سر خودرویی هستید، از نور بالا استفاده نکنید.

13- در ابتدای بارندگی، آب اندک باران یا گرد و خاک کف جاده ترکیب می شود و لایه ای لغزنده روی کف جاده ایجاد می کند. بنابر این در شروع بارندگی، جاده ها در لغزنده ترین حالت خود قرار دارند.

14- موقع بارندگی، در جاهایی از جاده آب جمع می شود. وقتی خودرو با سرعت بالا به این نقاط می رسد، ممکن است برای لحظاتی کنترل چرخ های خودرو از عهده فرمان خارج شود. در این مواقع آهسته تر رانندگی کنید.

15- هنگام عبور از جاده های کوهستانی، بوق نزنید. صدای بوق در کوهستان پژواک می یابد و ممکن است سنگ های سست را تکان دهد و به جاده بریزد یا ریزش بهمن را فعال کند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ