اخبار

تمرین و ارزیابی آمادگی مرکز بهداشت در مواجهه با مخاطرات در یک حادثه واقعی

1398/5/31 پنجشنبه

روز 29 مرداد 1398 همزمان با عید سعید غدیر خُم با دریافت گزارشی مبنی بر بروز مسمومیت تنفسی 24 تن از کارگران یک شرکت نخ ریسی در قزوین از سوی مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی قزوین، بلافاصله چارت فرماندهی حادثه ICS فعال و تیم های ارزیابی سریع فراخوان شدند.

مهندس حمید گلناری، کارشناس مسؤول واحد مدیریت خطر بلایای مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه این مخاطره در یک شرکت صنعتی اتفاق افتاده بود، کنترل کارکردهای بهداشت حرفه ای و حوادث شیمیائی نیز در دستور تیم عملیاتی قرار گرفت و تیم های واحد بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت فراخوان و به تیم ارزیابی اضافه شد.

ایشان اظهار کرد: پس از نیم ساعت از دریافت خبر از مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه، تیم ارزیابی در محل مرکز بهداشت با تجهیزات لازم حاضر و به سمت محل وقوع حادثه اعزام شد و در ساعت 10:30 عملیات خود را اجرا کرد. ارزیابی های انجام شده حاکی از آن بود که حرارت زیاد دستگاه های کمپرسور در این شرکت باعث تولید گازهای سمی از جمله SO2 در محوطه داخل سالن تولید شده و موجب مسمومیت این کارگران شده بود.

مهندس گلناری گفت: کارشناسان مرکز بهداشت ضمن ارزیابی و بررسی حادثه مشاوره ها و توصیه های لازم را برای حفظ سلامت کارگران و رفع مشکل به مسؤولان شرکت ارائه کرده و فرم های ارزیابی را تکمیل کردند. در این تمرین کارکردهای تیم های ارزیابی سریع و واحد بهداشت حرفه ای در زمان وقوع حوادث شیمیائی در صنایع تمرین و به صورت عملی اجرا شد.

کارشناس مسؤول واحد مدیریت خطر بلایای مرکز بهداشت شهید بلندیان اضافه کرد: یکی از اصول اولیه مدیریت و کاهش اثرات بلایا و حوادث غیر مترقبه، آمادگی قبل از وقوع حوادث است، این موضوع با انجام مانورهای مستمر و آزمایش تجهیزات در شرایط عادی امکان پذیر است، پس لازم است به صورت مستمر تجهیزات و امکانات واحدهای بهداشتی خصوصاً تیم های ارزیابی سریع بهداشتی ارزیابی شوند، به همین دلیل، مرکز بهداشت، ترتیبی اتخاذ کرده تا به صورت ماهانه بر اساس چک لیست های مربوطه سطح آمادگی واحدهای بهداشتی توسط یکی از کارشناسان این واحدها به صورت متناوب ارزیابی و گزارش شود.

گفتنی است، مهندس تورج برزگر، کارشناس بهداشت محیط، مجید عیسی زاده کارشناس بیماری ها، مهندس بهروز پور ارجمند و مهندس یزدان چگینی کارشناس مسؤول و کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان قزوین از اعضای تیم اعزام شده به این عملیات بودند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ