درباره کرونا ویروس جدید2019 شناسایی شده در کشور چین:
در 31ماه دسامبر 2019 میلادی، خوشه‌ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان کشور چین گزارش شد. در ابتدا براساس مشاهدات این گونه به نظر می‌رسید که بیشتر بیماران تاریخچه حضور یا کار در بازار فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند. بازار مذکور بلافاصله در روز اول ژانویه 2020 تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی درآنجا به‌طور کامل به انجام رسید. چند روز بعد پس از رد تشخیص آنفلوانزای فصلی، آنفلوانزا ی پرندگان، آدنوویروس، کروناویروس سارس، کروناویروس مرس و سایر عوامل بیماری‌زای دیگر، در 9 ژانویه 2020 مشخص شد، عامل بیماری یک کروناویروس جدید است که 70% قرابت ژنتیکی با سارس دارد.
این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می‌شود،درحالی که هنوز راه‌های انتقال و مخازن حیوانی آن به‌طور کامل مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد. اما انتقال انسان به انسان آن ثابت شده است. بیشترین علائم بیماری تاکنون: تب، سرفه و تنفس مشکل در موارد شدید بوده‌اند.
کروناویروس «جدید» چیست؟
کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است. بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است
.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.مطالب مهم
بيشتر