راهنمای مراجعین
 
راهنمای بیمار در بیمارستان امیر المومنین (ع)
◊   بیمارستان 64 تختخوابی امیر المومنین (ع)در سال 1382 مورد بهره برداری قرار گرفت. این بیمارستان دارای بخش های اورژانس، جراحی ،    می باشد.ICU،CCUداخلی ،اطفال ، زنان ، زایمان ، دیالیز،

    ◊    درتمامی فضای بیمارستان استعمال دخانیات ممنوع می باشد.
       رعایت کلیه قوانین و مقررات عرف ارتباطات اجتماعی کشورجمهوری اسلامی ایران الزامی می باشد.
   ◊   ورود و خروج ابزارهای پزشکی طبق فرمت امضا شده دفتر پرستاری، سوپروایزر و مدیریت بیمارستان می باشد.
◊      جهت رفاه حال بیماران از استفاده نمودن تلفن همراه خودداری نمایید.
◊      جهت خروج بیمار از بیمارستان داشتن برگه ترخیص الزامی میباشد.
  ◊   با توجه به نیاز بیماران به برنامه رژیم غذایی از آوردن مواد خوراکی به داخل بیمارستان خودداری نمایید.
 ◊   بیماران دارای وقت قبلی می باسیت در ساعت تعیین شده در محل مربوطه حاضر باشند.
ملاقات
   ملاقات همه روزه از ساعت 15 لغایت 16  میباشد.
  
    ورود اطفال به بخشهای ویژه ممنوع می باشد . والدین گرامی خواهشمندیم به منظور حفظ سلامت فرزندان خود   در برابر عفونتهای بیمارستانی از آوردن اطفال به بخشهای ویژه خودداری نمایید .
   ملاقات برای بیماران  بستری در بخشهای ویژه صرفا شامل افراد درجه یک خانواده بیمار می باشد و روزانه دو یا حداکثر سه نفر  می توانند از بیمار خود ملاقات داشته باشند .
 
جهت ارائه بهتر خدمات لطفا به نکات زیر توجه فرمایید :
1-بیمارستان در تمام مدت شبانه روز آماده پذیرش بیماران می باشد .
2-بعد از بستری شدن بیمار در اورژانس تا ویزیت متخصص ممکن است مدتی طول بکشد ، لطفا تا آماده شدن جواب آزمایشات ، گرافی ها ،نوار قلب ، ... صبور باشید و با پرسنل اورژانس همکاری نمایید.
3_احترام به شخصیت افراد از ضروریات بدیهی است که رعایت آن الزامی است . عدم رعایت این مقوله گذشته از عواقب نا گوار و مجازاتهای قانونی باعث اختلال در روند درمان بیماران می گردد.
4-هزینه بیماران تصادفی در صورتی که توسط آمبولانس 115 یا هلال احمر در اورژانس پذیرش شوند رایگان می باشد . در غیر این صورت هنگام ترخیص ودیعه گرفته می شود و بعد از ارائه کروکی و گزارش حادثه هزینه دریافت شده عودت داده می شود.
5- محتوی پرونده پزشکی ، نتایج معاینات ، و مشاوره های بالینی بیمارشما بصورت محرمانه در بیمارستان نگه داری  می شود و تنها خود بیمار ، افراد مجاز از طرف بیمار ، گروه درمانی و مراجع قانونی در صورت نیاز اجازه دسترسی به اطلاعات پرونده را دارند.
6- -بیمارستان شرایطی را فراهم نموده است تا حتی الامکان و در شرایط غیر اورژانس ارائه خدمات درمانی به بیمار شما توسط پرسنل همگن انجام شود.
7-شما اجازه دارید در تمام مراحل تشخیص یک فرد معتمد به همراه داشته باشید. همراهی یکی از والدین کودک در تمام مراحل تشخیص و درمان الزامی است.
8-دریافت هر گونه وجه نقد بطور مستقیم و خارج از فرایند صندوق و بدون ارائه قبض جهت خدمات درمانی ممنوع است .در صورت مشاهده مراتب را به مسئولین بیمارستان اعلام فرمایید.
9-در ازای کلیه پرداخت ها قبض دریافت نمایید و قبوض دریافتی را تا ترخیص نهایی نزد خود نگه دارید.

                                                مقررات داخلی بیمارستان
 

1- هنگام بستری ،علاوه بر برگ دستور بستری که  توسط  پزشک صادر شده است ،جهت جلوگیری از اشتباهات احتمالی ،مدارک شناسایی بیمار توسط مسئول پذیرش رویت می شود.


2- به هنگام تشکیل پرونده حتما از درج صحیح مشخصات فردی بیمار خود در پرونده اطمینان حاصل نموده و در صورت دادن اشتباه در اولین فرصت مسئولین بخش را مطلع نمایید.


3- به هنگام تشکیل پرونده در صورت تمایل ،به شما کارت همراه داده می شود.همراه بیمار فقط  با این کارت می تواند در داخل بیمارستان تردد  نماید.بدیهی است تردد در بخش و بر بالین بیمار منوط به اجازه مسئولین بخش می باشد و داشتن این کارت دلیل بر اجازه تردد در بخش نیست.


4- لطفا در اولین فرصت با منشی بخش جهت تکمیل مدارک بیمه ای خود هماهنگی لازم را انجام دهید.


5- ترخیص بیمار فقط با تایید پزشک معالج امکان پذیر است که پس از ترخیص از سیستم رایانه بخش،شما می توانید به واحد ترخیص مراجعه نموده و نسبت به تسویه حساب اقدام فرمایید.


6- خروج بیمار از بخش نموط به ارائه برگ تسویه حساب به سرپرستار بخش می باشد.


7- دفترچه  بیمه بیمارتان را در بدو پذیرش ارائه نمایید ،تا به موقع مورد تایید کارشناس بیمه قرار گیرد (هزینه بیمار ،بدون تایید دفترچه بیمه به طور آزاد محاسبه می گردد.)


8- ارائه فتوکپی از صفحه اول دفترچه  بیمه در بدو پذیرش الزامی است.


9- در صورتی که بیمار شما تصادفی می باشد جهت استفاده از مزایای درمانی آن (ماده 92) با ارائه فتوکپی برابر اصل شده گزارش پاسگاه و یا کروکی به واحد ترخیص مراجعه فرمایید.


10- در صورتی که بیمارتان تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیست جهت دریافت بیمه خدمات درمانی ایرانیان (با اصل شناسنامه و کارت ملی ) به نمایندگی های اداره بیمه خدمات درمانی مراجعه و دفترچه  بیمه ایرانیان دریافت نمایید.(جهت استفاده از مزایای دفترچه مذکور جهت اعمال جراحی یا هر نوع  خدمات دیگر می بایستی قبل از انجام آن باشد.در صورت عدم اقدام به موقع امکان استفاده از مزایای بیمه مقدور نیست.)


11- برقراری هر گونه ارتباط  مالی خارج از صورتحساب رسمی  بیمارستان بین پزشکان و کارکنان از یک طرف و بیمار و اطرافیان وی از طرف دیگر ممنوع بوده و در صورت کشف علاوه بر اعمال جریمه موضوع به مقامات قضایی منعکس خواهد گردید.


12- در صورتی که بیمار شما زیر 2 سال سن دارد ارائه دفترچه و شناسنامه پدر و مادر هنگام بستری جهت تائید نماینده بیمه الزامی است.


13- در صورتی که تحت پوشش بیمه تکمیلی می باشید ارائه معرفی نامه از بیمه مربوطه به بیمارستان الزامی می باشد.


14- مدارک مربوط  به بیماران شرکت های بیمه گر که با بیمارستان قرارداد  دارند  مستقیما از طرف بیمارستان به شرکت های  بیمه مربوطه ارسال می گردد و بیماران بدون پوشش بیمه در صورت تمایل به اخذ اسناد مالی پرونده ،می توانند به قسمت اسناد پزشکی بیمارستان مراجعه نمایند.تصویر مدارک طبی ،پس از دستور کتبی پزشک معالج ،توسط واحد مدارک پزشکی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.


15- تردد اطفال زیر 8 سال در بیمارستان به دلیل ضرورت حفاظت از سلامت آن ها صلاح نمی باشد و ممنوع است.


16- استعمال دخانیات در تمام فضای داخلی بیمارستان ممنوع است.


17- ورود و خروج هر نوع لوازم و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی با اطلاع انتظامات صورت می پذیرد.


18- رعایت تمام قوانین و مقررات داخلی بیمارستان و عرف ارتباطات اجتماعی کشور در داخل بیمارستان الزامی است.


19- استفاده از تلفن همراه در نزدیکی بخش های ویژه ،به دلیل تداخل در امواج مانیتورها ممنوع است.


20- در صورت تمایل به آوردن غذا برای بیماران از خارج بیمارستان ،حتما سرپرستار بخش را در جریان بگذارید.(از دادن غذا به بیماران بدون هماهنگی با پرستاران بخش اکیدا خودداری فرمایید.)


21- در صورت نیاز به وجود همراه ،تنها همراه همجنس مجاز به حضور در اتاق بیمار ،با رعایت سایر ضوابط می باشد.


22- در صورت درخواست تماس بین شهری ،لطفا از تلفن رایگان که در ورودی بیمارستان استفاده نمائید.


23- اشیاء قیمتی و گرانبهای خود را حتما در هنگام بستری به بستگان خود تحویل داده و از نگه داشتن آنها همراه خود ، اکیدا خودداری فرمایید.


25- بالای سر هر بیمار یک دستگاه تلفن وجود دارد بستگان بیمار می توانند با گرفتن شماره تلفن بیمارستان و گرفتن شماره داخلی اتاق با بیمار تماس بگیرند.


26- در کنار تخت شما زنگ احضار پرستار قرار دارد که فقط در شرایط اضطراری و درخواست کمک از پرستار بخش می توانید از آن استفاده نمایید.لازم به ذکر است استفاده بی مورد از آن ممکن است منجر به کاهش خدمات رسانی پرسنل پرستاری به بیماران نیازمند به کمک گردد.


27- بیمار باید در دوران بستری از لباس مخصوص بیمارستان استفاده نموده.


28- در صورت نیاز به تعویض لباس و ملحفه با خدمات بخش هماهنگی فرمایید.


 

30- در اتاق شما 2 سطل زباله وجود دارد که یکی از آن ها دارای کیسه زباله زرد که مخصوص زباله های بیمارستانی و عفونی بوده و دیگری دارای کیسه سیاه رنگ مخصوص زباله های غیرعفونی و معمولی می باشد.


 

32- از آنجایی که حضور همراه و شلوغ بودن اتاق بیمار در پاره ای موارد در روند درمان خلل ایجاد می کند ،بیمار با هماهنگی سرپرستار بخش و در صورت نیاز می تواند یک نفر همراه داشته باشد.


33- ملاقات در بخش های ویژه به صورت محدود امکان پذیر می باشد.در این رابطه هماهنگی با مسئول شیفت الزامی است. در غیر این صورت پس از بستری شدن بیمارتان در بخش های ویژه با ارائه شماره تلفن خود و یا تماس با بخش ، محوطه بیمارستان را ترک نمایید.در صورت نیاز به حضور شما ،از طریق تلفن با شما تماس گرفته خواهد شد.


 

35- در صورت داشتن هرگونه شکایت ضمن مطالعه فرایند رسیدگی به شکایات در مرکز به مسئول مربوطه مراجعه فرمایید،ضمنا واحد رسیدگی به شکایات مرکز واقع در دفتر پرستاری آماده شنیدن نظرات ،پیشنهادات و انتقادات شما می باشد.
36- وسیله نقلیه خود را پس از انتقال بیمارتان ،به دور از درب اورژانس بیمارستان و یا پارکینگ هدایت کنید.


37- افراد سودجو همیشه در کمین هستند بنابراین از دادن هرگونه وجه نقد به افراد خودداری کنید و مراقب کیف ،تلفن همراه و وسایل شخصی خود باشید و در صورت برخورد با افراد مشکوک به انتظامات بیمارستان اطلاع دهید و یا با شماره تلفن 213 تماس حاصل فرمایید.


38- لطفا سکوت را رعایت فرمایید و به خاطر داشته باشید که با همکاری و بردباری و ایجاد نظم و آرامش ، رسیدگی به امور شما سریعتر مقدور می شود.


39- منشور حقوقی بیمار ،در تمامی  بخش های مرکز موجود می باشد لطفا آن را مطالعه فرمایید و با حقوق خود آشنا شوید.


 

42- پس از تماس حتما نام بیمار وشماره اتاق بستری را به مسئول مرکز تلفن اعلام تا امکان ارتباط به سهولت میسر گردد و توجه شود از ساعت 10 شب به بعد امکان ارتباط میسر نمی باشد.

 

     45- ساعت صرف صبحانه 6:30 صبح ،نهار 12 ظهر و شام 7 بعد از ظهر بوده و ساعت صرف چای ساعت 10 صبح ، 2 بعازظهر و 9 شب است.


46- در حفظ و نگهداری اموال بیمارستان و رعایت نظافت و پاکیزگی با کارکنان بیمارستان  همکاری نمایید.


47- پس از ترخیص کلیه لوازم و عکس های رادیولو‍ژی و
CT اسکن بیمار را تحویل بگیرید.


48- ورود آقایان به بخش زایمان ممنوع است از اصرار بی مورد برای رفتن به بخش زایمان خودداری نمایید.در ساعت ملاقات ورود آقایان در بخش زنان و بعد زایمان بلامانع است


49- فیلمبرداری در بخش زنان و زایمان و اطاق عمل مطلقا ممنوع است.


50- مدیریت بیمارستان آماده دریافت هرگونه انتقاد یا پیشنهاد شما می باشد ، انتقاد یا پیشنهاد خود را به صندوق پیشنهادات سپرده و مطمئن باشید در طول  هفته برای اداره مطلوب تر بیمارستان به نامه های شما رسیدگی  خواهد شد.


 

راهنمای شناسایی ردهای مختلف شغلی از روی پوشش کارکنان بیمارستان
·         مدیر پرستاری: روپوش و شلوار سورمه ای – مقنعه سورمه ای
·         سرپرستار و سوپروایزر: روپوش و شلوار سورمه ای – مقنعه سفید
·         پرستار: روپوش سفید – مقنعه – شلوار سورمه ای
·         بهیار خانم: روپوش وشلوار سفید – مقنعه سفید
·         بهیار آقا: روپوش و شلوار سفید
·         خدمات خانم: روپوش و مقنعه کرم
·         خدمات آقا: پیراهن و شلوار کرم
·         پرسنل انتظامات: پیراهن آبی – شلوار سورمه ای