اخبار اسلایدی

متن کامل بیانیه پایانی همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت عنوان شد:

 

بسمه تعالی

      در هزاره سوم، حضور و ظهور سلامت و شادابی در زندگی مردم از طریق مشارکت و تلاش تک تک شهروندان و در مسیر توسعه پایدار محقق می شود؛ این حرکت اما شکل نمی گیرد مگر در چارچوب تشکیل سازمان های مردم نهاد. البته وظیفه سنگین دولت ها در فراهم سازی بستری مناسب برای تاسیس این سازمان ها و نیز پرورش انسان سالم غیر قابل چشم پوشی است و تحقق جامعه ی سالم تنها با مشارکت ساختارمند مردم امکان پذیرخواهد بود.

در کشور ما نیز سیاست های کلی سلامت، ابلاغی مقام معظم رهبری، چشم انداز چنین مسیری را به طور کامل برای دست اندرکاران حوزه سلامت ترسیم کرده است. بند 11 این سیاست ها بر افزایش آگاهی، مسوولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمانهای فرهنگی، آموزشی و رسانه¬های کشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرده است.

ما سازمان های مردم نهاد سلامت کشور،

1-                  از ریاست محترم جمهور، هیات محترم دولت و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به دلیل اهتمام به گسترش سمن ها و ارتقای کیفیت آنها تشکر و قدردانی می نماییم.

 

2-       با توجه به وجود حسن همکاری در آحاد جامعه ایرانی و انگیزه کمک رسانی به همنوعان که ریشه های عمیق دینی ما آن را تقویت نموده است، از دست اندرکاران صدا و سیما می خواهیم با ارائه برنامه های گسترده در همه شبکه ها نسبت به ارتقای این روحیات تلاش مضاعف نمایند.

 

3-       از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می خواهیم نسبت به ارائه اولویت های بهداشتی و درمانی، آموزشی و پژوهشی به منظور جهت دهی به فعالیت سمن ها، جامعه را هدایت نمایند.

 

4-       از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور می خواهیم به منظور افزایش مشارکت دانشجویان در سمن ها، راهکارهای مناسبی از جمله تدوین سرفصل های آموزشی با موضوع "خدمات و مشارکت های اجتماعی" را طراحی نموده و با امتیازدهی به دانشجویان فعال، زمینه ی مشارکت بیشتر آنان در این حوزه، به ویژه در مناطق محروم را فراهم اورد.

 

5-       از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می خواهیم یکی از امتیازهای ضروری برای ارتقاء اساتید، حضور فعال آنان در سمن ها و فعالیت های اجتماعی را تصویب نموده تا مورد بهره برداری هیأت های ممیزی دانشگاه ها قرار گیرد.

 

6-       به منظور تسریع در راه اندازی سمن ها و گسترش آن ها در جامعه از وزارت کشور می خواهیم موانع موجود را بررسی و روش های تسریع کارهای اداری را کارشناسی نمایند.

 

7-       به منظور بالابردن انگیزه مشارکت های مردمی در حل معضلات و رفع تنگناهای بهداشتی- درمانی جامعه، از وزارت دارایی، دولت محترم و مجلس شورای اسلامی می خواهیم قوانین بخشودگی مالیات برای فعالان و حامیان سمن ها و به خصوص باقیمانده دارایی سمن ها در پایان سال مالی را به تصویب برسانند.

 

8-       از آحاد جامعه می خواهیم به منظور بالابردن فرهنگ تعاون، همکاری و همدلی ضمن مشارکت در سمن های مختلف نسبت به ایجاد سمن های جدید به تناسب نیاز جامعه مشارکت فعال داشته باشند.

 

9-       به منظور پرورش روح همبستگی و تعاون بین دانش آموزان از وزارت آموزش و پرورش می خواهیم  هسته های سمن مدارس را پایه گذاری نموده و با تشکیل شورای سمن های هر ناحیه برای تقویت سمن های دانش آموزی با همکاری والدین اقدام نماید.

 

10-     از شوراهای اسلامی و شهرداری ها می خواهیم با تصویب قوانین جدید ساختمانهای بهداشتی درمانی را که توسط سمن ها و بمنظور استفاده عموم جامعه ساخته می شود ، از عوارض ساخت و ساز و نوسازی معاف نماید.

 

11-     از گمرک جمهوری اسلامی می خواهیم با وضع مقررات جدید نسبت به معافیت تجهیزات پزشکی و داروهای وارده از خارج از کشور با تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سمن های سلامت اقدام نماید.

 

12-     از وزارت امور خارجه انتظار داریم با معرفی سمن های سلامت،  به ایرانیان  مقیم خارج از کشور در جذب کمک های آنان همکاری نماید.

 

13-     به منظور تامین تغذیه سالم و تحقق فراهم شدن مواد غذایی سالم، با تشکیل سمن های مربوطه، از معاونت غذایی دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین جهاد کشاورزی می خواهیم راهکارهای خطوط اصلی تغذیه سالم را برای جامعه با بهره گیری از آموزش های مستمر فراهم نماید.

 

14-     از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می خواهیم با تشکیل شورای عالی سمن ها با حضور منتخب سمن های کشور، اداره امور سمن ها را بصورت کاملا مردمی و با نظارت معاونت های وزارتخانه فراهم نماید

 

 

آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir
بيشتر
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 16786
تعداد بازديد کنندگان سايت: 72131899 تعداد بازديد زيرپورتال: 23449 اين زيرپورتال امروز: 17 سایت در امروز: 6843 اين صفحه امروز: 7