كوچك يا بزرگ كردن بخش :.

آموزش تغذیه سالم به کودک، وظیفه والدین است

به کودکان زیر یک سال، نمک ندهیم

خبر، بهزاد رحمانی. در شش ماه اول زندگی نوزاد، تغذیه انحصاری او با شیر مادر می باشد و کودک در طی این مدت به هیچگونه مواد غذایی، بویژه به نمک و حتی آب نیاز ندارد. بعد از این زمان است که دادن غذای کمکی آغاز می شود و در سال های ابتدایی زندگی کودک، مهمترین وظیفه پدر و مادر آموزش تغذیه سالم به کودک(مطابق سن او) است.

زهرا زینلی، کارشناس مسؤول تغذیه مرکز بهداشت شهرستان تاکستان در این مورد گفت: غذای کمکی، به معنی خوراندن سایر غذاها به کودک است و هر نوع غذا را باید برای اولین بار از یک قاشق مرباخوری و یک بار در روز آغاز کرد و به تدریج به مقدار آن افزود.

 

فرنی، اولین غذای کمکی

این کارشناس با اشاره به اینکه غذای کمکی کودک از ماه هفتم تولد آغاز می شود و فرنی اولین غذا است؛ اظهار کرد: به تدریج و در هفته های بعد، با شیربرنج، حریره بادام، پوره سبزیجات و سوپ حاوی گوشت ادامه می یابد. وی ادامه داد که باید در ماه هشتم، زرده تخم مرغ؛ ماه نهم و دهم، حبوبات، آب میوه و میوه و در ماه های دهم و یازدهم، انواع ماهی، پنیر پاستوریزه، سوپ، کته و پوره بدون اضافه کردن نمک و چاشنی به کودک خورانده شود.

زینلی با گفتن اینکه بعد از 12 ماهگی، کودک می تواند از تمام غذاهای سفره تعذیه کند؛ عنوان کرد: بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف، باید پنج تا هفت روز فاصله باشد تا دستگاه گوارش کودک به ماده غذایی جدید عادت کند. ایشان با تصریح به اینکه لازم است مواد غذایی که کودک به آن ناسازگاری نشان می دهد، شناسایی شود؛ گفت: همزمان با شروع غذای کمکی، آب جوشیده سرد شده به کودک داده شود تا تشنگی او برطرف شود.

 

کودک، نیازمند ویتامین A + D و آهن

کارشناس مسؤول تغذیه مرکز بهداشت شهرستان تاکستان توصیه کرد یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به سوپ یا پوره (به ویژه برای کودکانی که خوب وزن نمی گیرند) اضافه شود. وی ادامه داد که همچنین لازم است ویتامین A + D (از سه تا پنج روزگی نوزاد، به میزان یک سی سی) و قطره آهن (بعد از پایان شش ماهگی، به میزان 15 قطره تا دو سالگی) به کودک داده شود.

زینلی با تأکید به اینکه اگر وزن گیری کودک، مناسب نباشد، باید برای افزایش اشتهای او قطره مولتی ویتامین تجویز شود و با توصیه به اینکه به منظور جذب بهتر قطره آهن، آب مرکبات به کودک داده شود؛ اظهار کرد: برای جلوگیری از تیرگی دندان کودک، حتما قطره آهن در انتهای زبان ریخته شود و با یک دستمال مرطوب روی دندان های بچه تمیز شود.                 

 

آدرس سایت دانشگاه علوم پزشکی قزوین

www.qums.ac.ir

بيشتر