كوچك يا بزرگ كردن بخش :.منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
اطلاعیه
بازديدها
جستجو
صفحه اصلی
فوتر
لوگو
منو اصلی
نوار راهبري
هدر
ورود
اخبار

در صورت بلعیدن جسم خارجی توسط کودک، باید هرچه سریع تر او را به مرکز درمانی رساند.
گفتگو، رمضان شهسواری. یکی از مشکلات به نسبت شایع در کودکان، بلعیدن اجسام خارجی است. این مشکل بطور شایعی در گروه سنی شش ماه تا سه سال و بطور عمده در پسربچه ها دیده می شود. در این رابطه، دکتر ریتا باقریان، فوق تخصص گوارش و کبد کودکان، با تأکید به اینکه در اینگونه موارد، باید هرچه سریع تر، کودک را به مراکز درمانی رساند؛ گفت: به دلیل تأخیر تکاملی و یا اختلالات روانپزشکی زمینه ای، ممکن است این مشکل در سنین بالاتر نیز رُخ دهد.
این پزشک شاغل در کلینیک ویژه مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین، اظهار کرد: شایع ترین جسم خارجی بلعیده شده در کودکان، سکه و اجزای اسباب بازی ها است. وی افزود که موارد خطرناک، اجسام تیز، باطری های دیسکی و بلعیدن آهن رُباهای متعدد بطور همزمان است.
دکتر باقریان با اشاره به اینکه، بلعیدن باطری های دیسکی، نگران کننده تر است، چون پس از بلعیدن آن ها، سوختگی الکتریکی ناشی از واکنش شیمیایی و در مواردی، نشت مواد قلیایی از باطری، باعث آسیب لایه های مخاطی و سپس لایه های عمقی تر دستگاه گوارش می شود؛ گفت: چنانچه این آسیب، بدون اقدام خاص درمانی ادامه یابد، می تواند منجر به سوراخ شدگی در محل گیر کردن باطری در هر قسمتی از دستگاه گوارش بیمار شود که گاه با عوارض و تبعات جبران ناپذیری برای بیمار همراه است.
این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان، هشدار داد: در جامعه امروزی، با توجه به اینکه عروسک ها و ماشین های کوچک دارای باطری، به سهولت در محیط اطراف کودکان، در هر سنی قرار می گیرد و یا دستگاه کنترل وسایل صوتی، تصویری و ریموت در منزل یا اتومبیل، حاوی این نوع از باطری ها، در مواردی برای آرام و مشغول کردن کودک، توسط والدین و اطرافیان در اختیار آنان قرار داده می شود؛ شرایط مساعد را برای ایجاد خطر احتمالی در کودکان، بیش از پیش مهیا می سازد.
 
باطری دیسکی، در معده شیرخوار 9 ماهه
پس ار راه اندازی بخش آندوسکوپی اطفال مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین -که با حمایت دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مهر ماه 1395 انجام شد- در اولین مورد ارجاع شده به آن، باطری دیسکی بلعیده شده توسط کودک شیرخواری، از طریق آندوسکوپی با موفقیت از معده بیمار خارج شد.
بیمار مذکور، کودک شیر خوار 9 ماهه ای بوده که توسط برادر چهار ساله اش وادار به بلعیدن باطری دیسکی اسباب بازی شده بود و پس از آگاه شدن والدین و اقدام سریع آنان در انتقال هرچه سریع تر شیرخوار به این مرکز، بیمار بستری شد و پس از انجام رادیوگرافی ساده شکمی و مُحرز شدن وجود باطری در معده، بیمار تحت آندوسکوپی فوقانی قرار گرفت که خوشبختانه بدون بروز عارضه خاصی و با موفقیت، باطری از معده شیرخوار خارج شد و بیمار به بخش بستری منتقل شد.
 
وادار کردن کودک به استفراغ، اشتباه است
در این باره لازم است، والدین و مراقبان کودکان، با خطرات بالقوه بلعیدن این نوع از باطری ها آشنا شده و چنانچه مورد قطعی و یا حتی مشکوک چنین مواردی در کودکان رُخ داد، بلافاصله و بدون هیچ اقدامی به منظور تحریک به استفراغ در کودک، وی را به مرکز درمانی منتقل کنند.
 
بيشتر